Kinobox.cz
Vyhledávání Filmové Novinky Premiéry Seznam filmů Filmové profese Žebříček Informace o Českem lvu Statistická data Kontaktní údaje
  
Rozšířené vyhledávání
Odkazy
Kontaktní adresa
FAQ
Reklama
Disclaimer
E-mail
Často kladené otázky

Obsah:

1. Co to je České filmové nebe
1.1. Historie vzniku Českého filmového nebe

2. Co najdete v Českém filmovém nebi
2.1. Filmy v databázi
2.2. Hlasování na filmy v databázi
2.3. Novinky v databázi
2.4. Globální vyhledávání údajů
2.5. Kompletní seznam filmů
2.6. Filmový archív
2.7. Filmové premiéry
2.8. Biografie herců a tvůrců
2.9. Žebříček nejúspěšnějších filmů
2.10. Další informace o filmech

3. Nejčastěji kladené otázky (FAQ)
3.1. Všeobecné informace o databázi a filmech
3.1.1. Co všechno u filmů zaznamenávate?
3.1.2. Jak získáváte sofistikované informace o filmech?
3.1.3. A obrázky máte odkud?
3.1.4. Může libovolný uživatel přidat film či nějaké jiné informace?
3.1.5. Proč u tolika filmů chybí jejich stručný obsah?
3.1.6. Jsme z ciziny a chtěli bychom si koupit ten či onen film na videokazetě...
3.2. Technické problémy
3.2.1. Čeština na našich stránkách.
3.2.2. Podporované prohížeče.

4. Co chceme1. Co to je České filmové nebe
České filmové nebe (ČFN) je neoficiální databází českých a slovenských filmů na Internetu. Našim cílem je sestavit plně interaktivní databázi všech českých filmů, které kdy byly promítány v našich kinech. V budoucnu se takto chystáme zpracovat i televizní tvorbu. Kromě filmů zde najdete i filmografie a biografie všech známých herců, hereček, režisérů, prostě všech, kteří mají nějaký zásadní podíl na rozvoji české kinematografie. Dále zde budou publikovány nejrůznější ankety a soutěže. Jelikož lze na každý zde uvedený film hlasovat (a tím vyjádřit svůj subjektivní názor na daný film), je z došlých hlasů vytvořen žebříček nejkvalitnějších českých filmů.


1.1. Historie vzniku Českého filmového nebe
Historie stránek je již docela dlouhá, tak tedy jen stručně. Pracovní tým kolem Českého filmového nebe je velkým příznivcem internetovského surfování, a při jedné takové "procházce" po nekonečných dálavách sitě jsme narazili na obrovskou filmovou databázi. Jelikož jsme všichni milovníci dobrých filmů, nemohli jsme se dlouho nabažit z přemíry informaci, které tato databáze nabízí. Ale i nejlepší jídlo se časem přejí. Začaly nám v této databázi chybět informace z prostředí českého filmu (ano, je pravda, ze filmová databáze obsahuje i informace o českých filmech, ale v ANGLIČTINĚ a často chybně). Je jasné, ze jakožto filmové fandy nás to nemohlo nechat chladnými a tak koncem roku 1995 vznikl nápad udělat si vlastní, českou filmovou databázi.

Od nápadu nikdy není daleko k činu, a tak před sebou vidíte výsledek našeho úsilí podat Vám, navštěvníkům naší databáze, vyčerpávající informace z oblasti českého filmu a ze všeho, co s filmem jen trochu souvisí.


2. Co najdete v Českém filmovém nebi
Především si musíte uvědomit, že tato databáze je, jak se hezky na Internetu říká, Still Under Construction, tedy neustále (téměř denně) do ní přibývají nová data, a mění se i celková koncepce databáze. To ale neznamená, že by se nemohla stát plnohodnotným zdrojem informací o české a slovenské kinematografii. Najdete zde vyčarpávající informace o filmech, filmových tvůrcích a o všech novinkách kolem českého a slovenského filmu.


2.1. Filmy v databázi
Hlavní stavební položkou Českého filmového nebe je samozřejmě kompletní seznam filmů, které byly někdy promítány v kině. Filmů, kterých se během stoletého období od vzniku kinematografie u nás natočilo, je strašně moc, proto je naším prvotním cílem mít zkompletováno období nám nejbližší, a to 80 - 90-tá léta. Postupně ale přidáváme údaje i o ostatních odbobí.
Každý takto uvedený film bude vyčerpávajícím způsobem informovat o hercích a tvůrcích. Každý zde uvedený autor, herec, či jiná osobnost má svůj "link", kde po kliknutí se dozvíte více informací o dané osobě. Zkuste si např. kliknout na Jiří Menzel.


2.2. Hlasování na filmy v databázi
Aby bylo možné sestavit žebříček filmů, má každý film u sebe v dolní části uvedenou číselnou stupnici od 1 do 10. Kliknutím myší na odpovídající číslo na stupnici vyjádříte svůj názor na kvalitu filmu. Z došlých hlasů je sestaven žebříček nejúspěšnějších českých filmů všech dob (a pochopitelně i nejhorších ).
Bodovací stupnice je v rozsahu 1-10 bodů, přičemž 1=hrozný, přišerný, nekvalitní film, prostě absolutně špatný film (pokud budete chtít zjistit, jak to asi vypadá v pekle, měli byste tento film vidět) a 10=super, paráda, boží, prostě skvělý film (Vy jste ten film jěště neviděli? A proč tedy žijete?). Samozřejmě, můžete každému filmu dát jen jeden hlas, ale můžete svoje mínění změnit tím, že znovu filmu udělíte svůj hlas. O této změně vás ale databáze bude informovat.
Aby jste vůbec mohli hlasovat, musíte být přihlášeni jako registrovaný uživatel databáze České filmové nebe. Důvodem pro to je, že zaznamenáváme historii hlasování uživatele a tím zabraňujeme mimo jiné tomu, aby na jeden film hlasoval vícekrát.


2.3. Novinky v databázi
Téměř denně příbývají v této databázi data. Aby jste nemuseli pracně zjišťovat, co to vlastně přibylo, jsou tu pro Vás novinky, kde je zaznamenáno, co nového přibylo od poslední aktualizace. Dále jsou zde uvedeny další zajímavé informace z oblasti české kinematografie (např. informace o festivalech, o návštěvnosti českých kin, kulatých výročích apod.).


2.4. Globální vyhledávání údajů
Naše databáze umožňuje uživatelům vyhledat si v našich datech libovolný údaj či informaci. Stačí zadat výraz do okna Vyhledávání vlevo nahoře na stránce a zmáčknout klávesu Enter. Zobrazí se vám všechny dotupné informace o zadaném termínu (při dotazech používejte českou diakritiku). Chystáme pro vás i rozšířené hledání, kde si budete moci specifikovat více podmínek pro vyhledávání a tak si najít přesně to, co potřebujete.


2.5. Kompletní seznam filmů
Pokud zvolíte položku Filmy v horní liště menu, dostanete se do sekce, kde najdete seznam všech filmů, které se aktuálně v databázi vyskytují. Filmy lze nechat třídit podle abecedy a podle výroby, ale pozor, pokud si necháte zobrazit úplně všechny filmy, musíte počítat s tím, že seznam bude docela dlouhý.


2.6. Filmový archív
Filmový archív Vám umožňuje prozkoumat českou kinematografii v její stoleté historii. V levé části obrazovky si můžete vybrat rok, který chcete vidět a hned se vám zobrazí filmy z tohoto období. Je jenom na vás, jak s těmato informacema naložíte.


2.7. Filmové premiéry
Jistě Vás zajímá, co na nás čeští tvůrci chystají. Předběžné informace o chystaných premiérách českých filmů máte k dispozici v sekci Premiéry v horním horizontálním menu. Snažíme se přehled premiér neustále aktualizovat. Zde bychom velice rádi chtěli požádat filmové tvůrce, producenty a distributory, aby nám posílali informace o svých filmech, abychom je mohli s předstihem zpracovat a hlavně se vyvarovat různých chyb. Kontaktní údaje najdete zde.


2.8. Biografie herců a tvůrců
Naše databáze zahrnuje také životopisné údaje o osobnostech českého a slovensk0ho filmu. Nezabýváme se jimi tak intenzivně jako samotnými filmy, ale doufáme, že se nám podaří ji časem rozšířit. Není v našich silách shánět přesné údaje o všech osobnostech českého filmu, proto se zde otvírá velká možnost pro vás uživatele. Můžete sami přispět biografii vašeho oblíbeného filmového tvůrce, stejně tak nás můžete upozornit na chyby a nedostatky v již existujících biografiích. Seznam všech dostupných biografii najdete po kliknutí na položku Biografie v horním horizontálním menu.


2.9. Žebříček nejúspěšnějších filmů
Jistě jste si všimli, že u každého filmu je stupnice pro hlasování. O tom, jak správně hlasovat, si můžete přečíst v jiné kapitole tohoto manuálu. Z došlých hlasů je dynamicky sestavován žebříček nejúspěšnějších filmů všech dob na základě vašeho hlasování. Jako vzorec je použit prostý aritmetický průměr hlasů, jakmile ale budeme mít dostatečné množství hlasů v databázi, chceme způsob výpočtu změnit. Pro zachování objektivity se může dostat do žebříčku jen ten film, na který hlasovalo alespoň 30 uživatelů. Žebříček filmů vám nabízí ještě i další možnosti, např. setřízení žebříčku podle filmových žánrů apod.


2.10. Další informace o filmech
České filmové nebe poskytuje i mnoho dalších informací z oblasti české kinematografie. Například seznam právě dokončovaných českých filmů a jejich pravděpodobný termín premiéry, nominace našich filmů na Oscara nebo na jiné filmové ceny, informace o návštěvnosti českých filmů apod. Spektrum informací budeme ale neustále rozšiřovat!


3. Nejčastěji kladené otázky (FAQ)
3.1. Všeobecné informace o databázi a filmech
3.1.1. Co všechno u filmů zaznamenávate?
U filmů evidujeme základní informace o tvůrcích filmů, které jsou z našeho pohledu zajímavé. Jsou to především údaje o režisérovi filmu, hercích, scénaristovi, kameře, střihu, hudbě apod. Nechceme suplovat filmové titulky, (od toho jsou většinou oficiální stránky filmu), proto se nesmíte zlobit, pokud jsme ve výčtu osob podílejících se na daném filmu na někoho zapomněli. Evidujeme i některé technické informace, např. délka filmu, žánr apod. Pokud jsou o filmu kvalitní informace i na jiném serveru, udáváme odkaz na tyto stránky. Dále informujeme o soundtracku, o knihách, které se k filmu vážou či o recenzích, které vyšly v našem i zahraničním tisku a cenách, které film získal na různých filmových festivalech.


3.1.2. Jak získáváte informace o filmech?
Musíme přiznat, že se jedná o mravenčí práci. Nejčastěji informace získáváme přímo z filmových titulků, dále pak z filmových časopisů, jako např. Filmového přehledu, nejstaršího vycházejícího filmového časopisu u nás, dále z časopisu Film a doba či ze Cinemy, Premiere a dalších. U některých novějších filmů nám informace poskytli přímo filmoví producenti (za což jím tímto všem děkujeme). Nezanedbatelnou položkou je však i práce našich externích spolupacovníků, kteří nám čas od času zpracují chybějící film a pošlou nám ho e-mailem.


3.1.3. A obrázky máte odkud?
Většina obrázků jsou naše vlastní, které jsem pořídili na různých filmových akcích, dále využíváme reklamní fotografie k filmům, které jsou volně k dispozici. Část fotek nám poskytl archív České televize. V poslední době se rozšířili informace o českých filmech i na jiných místech českého internetu a v případě kvalitních příspěvků s obrázky (např. Biograf nebo Česká televize) jsou na ně vytvořeny odkazy. Pokud náhodou vlastníte nějaké obrázky např. herců a hereček a chtěli byste nám je věnovat, budeme velice rádi. Všechny potřebné adresy najdete v Kontaktech.


3.1.4. Může libovolný uživatel přidat film či nějaké jiné informace?
Ano, ale musí být registrovaný uživatel. I když v součastné době zatím nelze jednoduše přidat nový chybějící film, přesto nám můžete zaslat e-mail s požadavkem, že byste rádi přispívali do databáze novými filmy a my vám pošleme šablonu a instrukce, jak na to. Nicméně můžete přidávat spoustu dalších údajů, jako jsou různé odkazy na stránky filmů na jiných serverech, přidávat biografie, obsahy filmů, recenze, komentáře... Na tomto místě bychom vás rádi požádali, abyste používali ve svých textech českou diakritiku v kódování WIN1250.


3.1.5. Proč u tolika filmů chybí jejich stručný obsah?
Tato otázka částečně souvisí z předchozí. Není zatím v našich silách psát ke všem filmům obsah. A tady se tedy otevírá velká šance pro Vás, uživatele naší databáze, jak nám výrazně pomoci s tvorbou databáze. Postup je velmi jednoduchý. Předně musíte být registrovaný uživatel, čímž se vám otevře možnost přidávat obsahy k filmům (a nejenom obsahy). Pak už stačí najet na libovolný film, v levém menu zolit položku Obsah a po stisku tlačítka Vložit obsah můžete směle vkádat váš vlastní obsah. Stejně takto postupujte i při vkládání dalších indformací.


3.1.6. Jsme z ciziny a chtěli bychom si koupit ten či onen film na videokazetě...
Nejsme prodejna českých filmů! Kdo máte zájem si zakoupit nějaký český film, obraťte se prosím např. na Bonton Home Entertainmet, nebo Film City a nebo na Vtlavě. Pokud byste se tam však se zlou potázali, můžeme Vám výjimečně vyjít vstříc a daný film poslat na dobírku na Vaši adresu.


3.2. Technické problémy
3.2.1. Čeština na našich stránkách.
Kdyby byl počítač objeven v České republice, byly by problémy s českou diakritikou určitě menší. Jenže nebyl a jeho tvůrci si tenkrát vůbec neuvědomili, že počítače budou používat i lidé, v jejichž mateřštině se vyskytují pro ně naprosto exotické znaky. My osobně svádíme boj s češtinou na Internetu téměř denně.
Naše stránky jsou v originále kódovány v kódování, které používá MS Windows, tj. v kódování označovaném WIN 1250. Pokud Váš prohlížeč při prohlížení těchto stránek nezobrazuje češtinu korektně, máte bohužel zatím smůlu, jelikož zatím nechystáme jiné "české mutace" stránek ČFN.


3.2.2. Podporované prohlížeče
Stránky vznikají s použitím internetového prohlížeče od firmy Microsoft (verze 5.0 a vyšší). Pro tento prohlížeč jsou rovněž stránky optimalizovány. I když se snažíme, aby stránky fungovaly i na jiných prohlížečích (Netscape. Opera apod.), může se stát, že ne vždy budou stránky zobrazeny na 100%. V tomto případě se velmi omlouváme, ale opět není v našich silách udržet podporu pro všechny druhy internetových prohlížečů.


4. A co vlastně chceme?
Chceme, aby se České filmové nebe stalo vaším trvalým průvodcem po české kinematografii. Přejeme si, aby jste dříve, než půjdete do Vašeho oblíbeného kina na český film, navštívili naši databázi, prečetli si obsah a recenze vybraného filmu od filmových kritiků a po jeho zhlédnutí se opět vrátili zpět a přidělili bodové hodnocení k filmu podle Vašeho vkusu a jak se právě Vám film líbil či nelíbil.

Ano, všimli jste si dobře, České filmové nebe je VAŠE databáze a je hlavně pro VÁS. Na jejím obsahu se můžete podílet i Vy. Informací ohledně filmů máme dost, co nám ale citelně schází, jsou informace o hercích, herečkách, režisérech.... Máte-li jakékoliv informace o někom z oblasti českého filmu, neváhejte a pošlete je. Oceníme především uplné biografie daných osobností, popř. i nějaké obrázky. (Neříkejte, že jste nikdo v mládí nesbíral fotky herců a hereček, no tak:-)) Všechny potřebné adresy najdete zde.Pokud máte nějaké připomínky, náměty či dotazy, můžete nám kdykoliv napsat. A proto prosím pište na známou adresu: team@cfn.cz

Váš pracovní tým
Kinobox.cz
Přihlášení
Přihlašovací jméno:
Heslo:
Registrace
Nový uživatel
Doporučujeme
Karamazovi
Bobule
Hlídač č. 47
Aktuálně v kinech
Kdopak by se vlka bál?
Sestra
Sněženky a machři po 25 letech
Ocas ještěrky
Peklo s princeznou
Jarmareční bouda
Uvidíte v kinech
Normal
Labyrint
El Paso
Líbáš jako Bůh
Saxana - Veletrh strašidel
Reklama


 
Filmové novinky Premiéry Seznam filmů Filmové profese Žebříček Informace o Českém lvu Statistické ůdaje Kontakt
© 1995 - 2008, České filmové nebe. Všechna práva vyhrazena.