Kinobox.cz
Vyhledávání Filmové Novinky Premiéry Seznam filmů Filmové profese Žebříček Informace o Českem lvu Statistická data Kontaktní údaje
  
Rozšířené vyhledávání
Filmografie
Profesní
Kombinovaná
Žánrová
Podle hlasování
Ostatní
Biografie / Foto
Ceny
Odkazy na Webu
Reklama
Dan SvátekDan Svátek se narodil v roce 1975 v Dačicích v jižních Čechách. Dětství prožil v Telči, kde taktéž vystudoval gymnázium. V tomto čase vznikl jeho první filmový pokus s názvem Druhá strana stínu, který natočil s přáteli o svatém týdnu před maturitní zkouškou.
Roku 1996 absolvoval filmem Docela dlouhý den Filmovou školu ve Zlíně. Jelikož film neměl valné přijetí, rozhodl se o nápravu a filmem Soví řeka, který získal mnohá ocenění na mezinárodních festivalech v Čechách i v zahraničí.
Do kontaktu s profesionálním filmem přišel Svátek ještě na filmové škole. Jako praktikant režie se zúčastnil natáčení amerického velkofilmu režiséra Briana de Palmy Mission: Impossible, s Tomem Cruisem v hlavní roli. Zde zjistil, že tudy cesta nepovede a přilnul spíše k nízkorozpočtovým nezávislým filmům.
Hned po filmové škole vedly Svátkovy kroky za hranice České republiky. Jako doprovod a člen natáčecího štábu se zúčastnil třináctiměsíční cyklistické expedice, která objela světadíly na kole. Tuto výpravu popsal v cestopisné knize s příznačným názvem Cesta kolem světa.
Po návratu ze světa pracoval na filmu Vladimíra Drhy Početí mého mladšího bratra jako pomocný režisér, o pár měsíců později se pokusil o celovečerní film povídkou v triptychu Začátek světa.
V roce 2002 debutoval svým vlastním celovečerním snímkem Zatracení, pojednávající o mladíkovi, který byl zadržen při pokusu propašovat heroin z jihovýchodní Asie. Tento film natočený v koprodukci Whisconti, Česká televize a Holiday Films, dosáhl v Čechách hranice sto tisíc diváků. Kromě mnoha jiných mezinárodních festivalů se zúčastnil hlavní soutěže filmového festivalu kategorie „A“ v Moskvě, kde Svátek soutěžil s takovými tvůrci jako jsou Krzysztof Zanussi, Bob Rafelson, Paolo a Vittorio Tavianové, Kira Muratova nebo třeba Alexander Rogoškin. Film byl také prodán do několika zemí a oceněn cenou potory na Mezinárodním festivalu Právo a společnost v Moskvě.
Cesta kolem světa a natáčení filmu Zatracení v Thajsku určila, že cestování a vztah k Asii bude pokračovat. V současné době navštívil Dan Svátek více než čtyřicet zemí světa a zejména Thajsko zapůsobilo tak, že se tam nejen vrací, ale natočil zde další dva filmy.
V současné době, co se jeho profese týče, pracuje na dalším celovečerním filmu s názvem Blízko nebe, ke kterému si rovněž napsal scénář. K natáčení by mělo dojít v létě 2004.

Ocenění:
Soví řeka (1997) Hlavní cena v kategorii hraných filmů na mezinárodní soutěži Rychnovská osmička 1997
Soví řeka (1997) Stříbrná medaile na mezinárodním festivalu nekomerční kinematografie Brněnská šestnáctka 1998
Zatracení (2002) zvláštní cena poroty na mezinárodním festivalu Právo a společnost v Moskvě 2003

Fotoska z filmu
Autor: Film Servis Festival Karlovy Vary
Kinobox.cz
Přihlášení
Přihlašovací jméno:
Heslo:
Registrace
Nový uživatel
Reklama

 Novinky na DVD
Bestiář
Hodíme se k sobě, miláčku?
Kvaska
Obsluhoval jsem anglického krále
Pusinky
ROMing
Skalpel, prosím
Tajnosti
Třetí princ
Vratné lahve Seriály na DVD
Arabela
Četnické humoresky
F.L. Věk
Chalupáři
Létající Čestmír
My všichni školou povinní
Návštěvníci
Taková normální rodinkaReklama


 
Filmové novinky Premiéry Seznam filmů Filmové profese Žebříček Informace o Českém lvu Statistické ůdaje Kontakt
© 1995 - 2008, České filmové nebe. Všechna práva vyhrazena.