Kinobox.cz
Vyhledávání Filmové Novinky Premiéry Seznam filmů Filmové profese Žebříček Informace o Českem lvu Statistická data Kontaktní údaje
  
Rozšířené vyhledávání
Filmografie
Profesní
Kombinovaná
Žánrová
Podle hlasování
Ostatní
Biografie / Foto
Ceny
Odkazy na Webu
Reklama
František Vláčil

Datum narození: 19. února 1924, Český Těšín
Datum úmrtí: 27. ledna 1999, Praha

Mládí prožil na severní Moravě, po maturitě odjel studovat estetiku a kunsthistorii do Brna. Po studiích začal pracovat v brněnské skupině kresleného a loutkového filmu. V letech 1951 - 1959 natáčel krátké instruktážní a dokumentární filmy v Čs. armádním filmu, kde v téže době působili také Karel Kachyňa a Vojtěch Jasný.

V roce 1960 debutoval v celovečerním hraném filmu snímkem Holubice, ve kterém naplno uplatnil své výtvarné a estetické cítění. Film získal mnohá ocenění doma i v zahraničí. V polovině 60. let stvořil po pěti letech literární přípravy a samotné realizace své Opus magnum - Marketa Lazarová, dodnes uctívané kritiky, režiséry i diváky. Do historie se vracel i některými dalšími snímky, ale kvalitu této filmové rapsodie již nepřekonal.

V letech normalizace nesměl pracovat v Barrandovském studiu, a tak ve Zlíně režíroval několik středometrážních filmů, jejichž ústředními motivy byly osudy dětských hrdinů. Teprve koncem 70. let směl opět natáčet svá oblíbená témata. Z tohoto období je nejvýznamnější film Stíny horkého léta, který také získal Hlavní cenu na MFF v Karlových Varech. Po zklamání z výsledku realizace životopisného filmu Mág. se stáhl do ústraní a k celovečernímu filmu se již nevrátil. V 80. letech si zahrál menší role ve filmech režiséra Jiřího Menzela.

V devadesátých letech stál u zrodu České filmové a televizní akademie, jejímž prezidentem byl až do své smrti. Byl také prvním oceněným režisérem, jenž získal Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu. V roce 1998 převzal v Karlových Varech Cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Kameraman František Uldrich, který s ním spolupracoval na několika snímcích, natočil krátký medailon věnovaný Františku Vláčilovi pod názvem V síti času. V roce 1995 vznikl také Život režiséra Františka Vláčila pro cyklus Genus, jehož realizace se ujal dnes režisér Karel Smyczek, kdysi dětská hvězda Vláčilova filmu Holubice.

Na sklonku 90. let se mladý režisér Tomáš Hejtmánek rozhodl vzdát hold Františku Vláčilovi a připravuje filmovou esej s pracovním názvem Sentiment s podtitulem "Film inspirovaný setkáním s Františkem Vláčilem". Do kin by se měl film dostat někdy v průběhu roku 2003. Projekt získal grant Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie, Magistrátu hl.města Prahy a Nadace ČLF.Po vystudoval estetiku a dějiny umění. Začínal v brněnské skupině kresleného a loutkového filmu a ve Studiu populárně vědeckých a naučných filmů, kde začal i režírovat. Jeho prvním filmem byla poéma SKLENĚNÁ OBLAKA (1958), která získala v Benátkách cenu za experimentální film a upozornila na mimořádný talent. Lyrická filmová báseň HOLUBICE (1960) byla ceněna na festivalech a přehlídkách. Po ní realizoval Vláčil historickou baladu ĎÁBLOVA PAST (1961). Vrcholem jeho tvorby je MARKETA LAZAROVÁ, která byla v anketě kritiků vyhlášena za nejlepší český film. Po ÚDOLÍ VČEL a ADELHEID (1969) následovala vnucená odmlka v hrané tvorbě..Během jejího trvání Vláčil vytvořil mimo jiné i působivé dokumenty o Praze. V roce 1976 vzniká DÝM BRAMBOROVÉ NATĚ s vynikajícím Rudolfem Hrušínským, jehož obsazení si režisér prosadil přes odpor tehdejšího vedení studia. Z dalších titulů: STÍNY HORKÉHO LÉTA (1977), KONCERT NA KONCI LÉTA (1979), HADÍ JED (1981), PASÁČEK Z DOLINY (1985), STÍN KAPRADINY (1985) a MÁG. (1987).
Zdroj: Sběr

Fotoska
Fotoska
Kinobox.cz
Přihlášení
Přihlašovací jméno:
Heslo:
Registrace
Nový uživatel
Reklama

 Novinky na DVD
Bestiář
Hodíme se k sobě, miláčku?
Kvaska
Obsluhoval jsem anglického krále
Pusinky
ROMing
Skalpel, prosím
Tajnosti
Třetí princ
Vratné lahve Seriály na DVD
Arabela
Četnické humoresky
F.L. Věk
Chalupáři
Létající Čestmír
My všichni školou povinní
Návštěvníci
Taková normální rodinkaReklama


 
Filmové novinky Premiéry Seznam filmů Filmové profese Žebříček Informace o Českém lvu Statistické ůdaje Kontakt
© 1995 - 2008, České filmové nebe. Všechna práva vyhrazena.