Kinobox.cz
Vyhledávání Filmové Novinky Premiéry Seznam filmů Filmové profese Žebříček Informace o Českem lvu Statistická data Kontaktní údaje
  
Rozšířené vyhledávání
Filmografie
Profesní
Kombinovaná
Žánrová
Podle hlasování
Ostatní
Biografie / Foto
Ceny
Odkazy na Webu
Reklama
Jan Svěrák

Datum narození: 6. února 1965, Žatec

Po absolvování gymnázia vystudoval katedru dokumentární tvorby na pražské FAMU (1988). Je synem scénáristy a herce Zdeňka Svěráka, se kterým často spolupracuje. Upozornil na sebe už svými školními filmy Vesmírná odysea II a zejména Ropáci. V devadesátých letech se postupně vypracoval v jednoho z nejúspěšnějších mladých evropských režisérů. Skutečný průlom v celosvětovém měřítku se mu podařil se snímkem Kolja, který získal po téměř třiceti letech opět Oscara pro Českou republiku (v kategorii Nejlepší cizojazyčný film roku 1996). V roce 2001 měl premiéru jeho poslední snímek Tmavomodrý svět o českých letcích v Anglii v období druhé světové války; opět podle scénáře svého otce.

Se zdarem se věnuje také tvorbě reklamních spotů - mj. Most (SAAB Wallikar), Pašerácká (olej Heliol), Czech Made, Japonská inspirace (Mazda Xedos), Colgate Marfuša. Je spolumajitelem produkční firmy Luxor a společnosti Biograf Jan Svěrák Pictures.

Pozornost odborné veřejnosti si získal už svými studentskými
snímky VESMÍRNÁ ODYSSEA II. (1986) a ROPÁCI (1988 - vyznamenaní tzv. studentským Oscarem). Po úspěšném debutu OBECNÁ ŠKOLA následovaly dva filmy v jednom roce: nákladný AKUMULÁTOR 1 a nízkorozpočtová JÍZDA. Přední pozici Jana Svěráka v současné české kinematografii potvrdil i mezinárodními úspěchy ověnčený KOLJA (1996).
Zdroj: Sběr

Fotoska
Fotoska
Kinobox.cz
Přihlášení
Přihlašovací jméno:
Heslo:
Registrace
Nový uživatel
Reklama

 Novinky na DVD
Bestiář
Hodíme se k sobě, miláčku?
Kvaska
Obsluhoval jsem anglického krále
Pusinky
ROMing
Skalpel, prosím
Tajnosti
Třetí princ
Vratné lahve Seriály na DVD
Arabela
Četnické humoresky
F.L. Věk
Chalupáři
Létající Čestmír
My všichni školou povinní
Návštěvníci
Taková normální rodinkaReklama


 
Filmové novinky Premiéry Seznam filmů Filmové profese Žebříček Informace o Českém lvu Statistické ůdaje Kontakt
© 1995 - 2008, České filmové nebe. Všechna práva vyhrazena.